Efektywne odchudzanie

Świat zachodni opanowany został przez pandemię otyłości. Jej wpływ na zdrowie jest szeroko komentowany i przez nikogo nie kwestionowany.  Na ogół nikt nie ma wątpliwości,  że odpowiedzialnym za ten stan rzeczy jest
styl życia społeczeństw zachodnich. Za głównych winowajców uważa się nadmierne spożycie cukru, kalorii ogółem i brak ruchu.  Jednak w każdym kraju istnieje spora grupa osób uważająca że odżywia się zdrowo, spędzająca na siłowni kilka godzin w tygodniu, która mimo wszystko swój sukces okupuje katorżniczym wysiłkiem. Każde złamanie dyscypliny od razu skutkuje kilkoma dodatkowymi kilogramami. O co więc w tym wszystkim chodzi? Istnieją trzy główne powody:

Od kilkudziesięciu lat żywność stała się bardzo łatwo dostępna i tania. Fakt ten w połączeniu z mechanizmem nagrody i uzależnienia jest właśnie jednym z trzech czynników pandemii otyłości. Statystycznie jemy dwa, trzy razy za dużo. Żyjemy z jednej trzeciej tego co zjemy. Z pozostałych dwóch trzecich żyją lekarze.

Pierwszy czynnik często jest przyczyną kompleksów. Wpędzając w poczucie winy całkowicie przesłania pozostałe dwa, które są być może ważniejsze od pierwszego. Warto więc wziąć je pod uwagę, ponieważ bardzo rzadko się o nich słyszy. Drugim więc czynnikiem są substancje chemiczne oszukujące nasz układ hormonalny. Trzy niezależne ośrodki naukowe przyczyniły się do ich odkrycia a ich naukowcy zgodnie nazwali je obesogenami. Są to : FTALANY,  OŁÓW, BISFENOLE, NIKOTYNA, DIETYLSTYLBESTROL ORGANOFOSFORANY, TRIBUTYLOCYNA, BEZNOPIRENY, POLIBROMOWANE ETERY DIFENYLOWE,  GLUTAMINIAN SODU, KWAS PERFLUOROOKTANOWY, GENISTEINA,POLICHLOROWANE BIFENYLE, ATRAZYNA, DIOKSYNY, FRUKTOZA.
Wszystkie możemy spotkać w swym otoczeniu lub żywności. W butelkach na wodę, obudowach urządzeń powszechnego użytku, meblach, wykładzinach, lekarstwach i suplementach oraz jedzeniu. Czy możemy coś z tym zrobić? Należy podjąć próbę ich mądrej eliminacji z naszego życia. O zastosowaniu każdej z wyżej wymienionych substancji możemy przeczytać, jak również należy czytać etykiety kupowanych produktów żywnościowych. Nie jest to prosta sprawa, ponieważ źródeł jest wiele. Weźmy przykład bisfenolu: buteleczki dla niemowląt muszą mieć atest „bisfenol free”. Butelki w których kupujemy wodę już takiego atestu mieć nie muszą.  Bisfenol opuszcza nasz organizm po 6 godzinach a dzienną dopuszczalną normę zapewnia nam już zgniecenie w dłoni paragonu fiskalnego. Wymienione wyżej obesogeny są bardzo podobne do estrogenu, żeńskiego hormonu wzrostu, przez co oszukują receptory estrogenowe. Ich podstępne działanie sprowadza się do zamiany komórek macierzystych w komórki tłuszczowe. Tym samym nieaktualnym staje się paradygmat mówiący, że ilość komórek tłuszczowych kształtuje się do czasu zakończenia okresu dojrzewania. Osoby dorosłe w każdym wieku po odpowiedniej ekspozycji na te substancje „otrzymują” dodatkowe komórki tłuszczowe.

Trzeci czynnik w pewnym stopniu wynika z dwóch pierwszych. Dieta o zbyt dużej ilości kalorii i węglowodanów odpowiada za podwyższony poziom insuliny, na którą komórki ciała stopniowo stają się oporne. Podwyższony w ten sposób poziom glikogenu we krwi (cukru) zostaje przez wątrobę koncentrowany do glicerydów – tłuszczu, czyli otyłości. Jest to proces przez dłuższy czas zabezpieczający nas przed cukrzycą II typu. Trwa on do czasu maksymalnego otłuszczenia się wątroby i zgromadzenia dużej ilości tłuszczu trzewnego (wisceralnego). Po wyczerpaniu się jego możliwości podnosi się średni poziom glukozy we krwi dając pełnoobjawową cukrzycę. Tłuszcz wisceralny często jest mało widoczny, ponieważ znajduje się po wewnętrznej stronie otrzewnej. Odkłada się wokół narządów wewnętrznych  - żołądka, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, jelit, nerek, narządów płciowych itd. Jego nadmiar blokuje przepływ krwi i limfy doprowadzając do hipoksji (niedotlenienia). W takim stanie procesy pozyskiwania energii w komórkach przybierają charakter beztlenowy, przyczyniając się do ogólnego zakwaszenia organizmu. Staje się to podłożem do rozwinięcia całej gamy chorób cywilizacyjnych od zespołu metabolicznego zaczynając, a na raku kończąc. Zgromadzony tłuszcz  stwarza również problemy hormonalne, ponieważ jego tkanka produkuje około 30 hormonów między innymi zapalnych.  Odchudzanie wydaje się w takim przypadku koniecznością, lecz wiele osób próbuje to robić niemal całkowicie bezskutecznie. Odpowiedź dlaczego tak się dzieje leży w charakterze samego procesu odkładania tłuszczu. Służy on bowiem za magazyn odpadów, których wątroba nie potrafi metabolizować a permanentne zakwaszenie uniemożliwia prawidłową pracę enzymów. Charakterystyczna dla zakwaszenia obecność jonów wodoru (protonów) w praktyce jest fabryką wolnych rodników prowadzących bezpośrednio do procesów destrukcji komórkowej.

SKUTECZNE ODCHUDZANIE W R MEDICA:

By proces odchudzania się udał i nie nastąpił późniejszy efekt jo–jo, należy go przeprowadzić w kilku fazach. Pierwszą będzie uzyskanie odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej. W naszej metodzie jest to czas do 14 dni.

Drugim etapem jest proces spalania tłuszczu. W tradycyjnych metodach odchudzania  wiąże się to również z utratą części masy mięśniowej. My wychodzimy z założenia, że przyrost masy mięśniowej jest jednym z warunków zdrowej redukcji masy ciała. Chodzi o prawidłową proporcję między masą mięśni a masą tkanki tłuszczowej. Warto wiedzieć, że im więcej mięśni, tym szybszy jest metabolizm organizmu i szybsze spalanie tłuszczu.

Trzecim etapem jest harmonizacja procesów metabolicznych. W tym etapie regulowana jest praca układu trawiennego, wydzielanie insuliny, poziomu cukru we krwi,  ustabilizowanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Uwidacznia się również polepszenie kondycji skóry, włosów i paznokci jak również poprawia się stan wszystkich stawów.

CO TRZEBA ZROBIĆ?

Zgłaszając się na kurację odchudzającą trzeba ze sobą przynieść próbkę moczu zebranego na czczo. Inne niezbędne badania będą  zrobione na miejscu. Co dwa tygodnie odbywa się wizyta kontrolna, na której ustalane są osiągnięte parametry (waga nie jest tu podstawową wykładnią) oraz korekta działań. Miesięcznie można pozbyć się 4 – 5 kg masy ciała bez konieczności liczenia kalorii. Najważniejszym jednak osiągnięciem są procesy zdrowotne umożliwiające pozbycie się często leczonych bezskutecznie latami schorzeń i odstawienie leków o szkodliwych działaniach ubocznych.